Millä tavalla Urkka ja sitä käyttävät yhteisöt voisivat auttaa nuorten toimintaa Vaajakoskella? Tai löytyykö uusia toimijoita, jotka voisivat hyödyntää Urkan tiloja omassa toiminnassaan nuorten hyväksi?
Kuten monessa muussakin taajamassa, myös Vaajakoskella esiintyy negatiivisena pidettävää nuorten käyttäytymistä. Tästä on ollut kirjoittelua tässäkin lehdessä moneen otteeseen. Mutta mistä se johtuu ja voisiko sitä vähentää luomalla nuorille mielekästä toimintaa jo nykyisten mahdollisuuksien lisäksi?
Urkalla on mahdollisuus järjestää monen tyyppistä toimintaa esimerkiksi perjantaisin ja lauantaisin tai vaikkapa arkipäivinä iltapäivisin, jos vain löytyy sellaisia tahoja, joilla on resursseja toiminnan pyörittämiseen. Oman yhdistyksen toiminnan kautta voimme rajoitetusti järjestää esimerkiksi elokuvanäytöksiä tai musiikkiin liittyviä tapahtumia. Näissä tarvitsemme myös vapaaehtoisten apua järjestelyissä.
Onko nuorilla itsellään toiveita siitä, mitä he haluaisivat toteutettavaksi Urkalla tai yleensä Vaajakoskella heitä varten? Ehdotuksia ja vinkkejä mahdollisista toteuttajista voi laittaa sähköpostilla osoitteeseen toiveet@urkka.fi/staging. Katsomme mitä niistä on toteutettavissa ja välitämme myös niitä eteenpäin muille Vaajakosken nuorten kanssa toimijoille.
Miksi nyt haluamme herättää keskustelua nuorten toimintamahdollisuuksista? Valitettavasti Urkankin kiinteistöön on kohdistunut ilkivaltaa useamman kerran eri muodoissa. Tästä aiheutuu kustannuksia yhdistykselle, jotka kuitenkin kameravalvonnan avulla pyritään kohdistamaan ilkivallan tekijöihin. Ja tarvittaessa asiasta tehdään aina rikosilmoitus mikäli tekijän/huoltajien kanssa ei päästä sopuun korvauksista.
Haluamme nyt ja jatkossa toimia vaajakoskelaisten nuorten kanssa hyvässä hengessä ja mahdollisuuksien mukaan tarjota heille paikkaa mielekkäälle toiminnalle Urkalla.
Ari Kuusisto
















